2003 Northern Open Show



Judge Mrs J.Griffiths (Karamynd)


Class 1 Special Beginners Dog or bitch(2)
No 1 Smith’ Highcross Cascade dob 19-4-03 Br Jenkinson Sire Pepabby Punchinello Dam Highcross Cameo
No 2 Farrell’s Merkot Major Gowan dob 5-12-02 Sire Birkfell Sparkle by Invergel Dam Merkot New Look
Class 2 Minor Puppy Dog (6,2abs.)
No 1 + Best Minor pup Squire’s Kimgarwyn Night Hawk dob 11-3-3 Br./Owner Sire CH Ariostea Pilgrim to Ashgate (imp) Dam Kimgarwyn Lucky Charm
No 2 Dunne’s Charosmack Clear Moon dob 6-4-03 Br/Owner Sire Kimgarwyn Apollo Dam Charosmack Clear Dreams
No 3 Jenkinson Highcross Jasper dob 19-4-03 Br /Owner Sire Pepabby Punchinello Dam Highcross Cameo
Class 3 Puppy Dog (3,2 abs)
No 1 Merkot Major Gowan
Class 4 Junior Dog (2,1abs.)
No 1 Soar’s Bern Era At Bellevue dob 8-1-02 Br Wright Sire Ch Ashgate Sinclair Dam Ashgate Walsay of Keallasay
Class 5 Novice Dog (1,1 abs)
Class 6 Graduate Dog (1,1 abs.)
Class 7 Mid Limit Dog (7,3abs.)
No 1 + Res.Best Dog Atkins’ Abercroft Akira dob 4-10-00 Br./Owner Sire Ch Krisma Streetwise Dam Abercroft Abeauty
No 2 Strand’s Westlake Gold Sovereign dob 101-02 Br/Owner. Sire Incherill Firecracker Dam Westlake Band of Gold
No 3 Wilson and Hills Trethmore Tradition dob 17-3-99 Br./Owner Sire Ch.Chatterdale Country Manor Dam Trethmore Tiz Suzy
Class 8 Open Dog (3,2abs)
No 1 + Best Dog + Res BIS Purchon’s Lindenka Brannigan dob 1-4-99 Br./Owner Sire Ch Krisma Streetwise Dam Lindenka Zippity Doo Dah
Class 9 Veteran Dog or Bitch ( 2,1 abs)
No 1 Purchon’s Ch Lasara Lindi at Lindenka B. dob 14-10-91 Br Graham Sire Lasara Look sharpe Dam Ch Lasara Lullaby
Class 10 (Minor Puppy Bitch (12,5abs)
No 1 Squire’s Kimgarwyn Night Breeze dob 11-3-3 Br./Owner Sire CH Ariostea Pilgrim to Ashgate (imp) Dam Kimgarwyn Lucky Charm
No 2 Lancaster’s Clanestar Careless Spell dob 2-4-03 Br/Owner Sire Ch Kristajen Casterspell Dam Ch Clanestar Careless Spirit
No 3 Davis Ashgate Amaryllis dob 13-5-03 Br Owner Sire CH Ariostea Pilgrim to Ashgate (imp)Dam Ardelve Elliedase by Ashgate
Class 11 Puppy Bitch (10,7abs)
No 1 Squire’s Kimgarwyn Little Mo dob 21-1-03 Br /Owner Sire Ch Lindenka Brannigan Dam Ch Lasara Love Me Too
No 2 Charosmack Cool Secret dob 5-2-03Br/Owner Sire Davot Chivalrous Chap Dam Ch Olton Aye Cloudy Day at Charosmack
No 3 Highcross Cascade
Class 12 Junior Bitch ( 6,4 abs)
No 1+ Res.Best Bitch Coley’s Kingsview Will O’The Wisp dob7-11-02 Br/Owner Sire Ch Hopecharm Willie Makeit for Karamynd Dam Kingsview Sky High
No 2 Kimgarwyn Little Mo
Class 13 Novice Bitch (2,1abs)
No 1 Carter’s Mealloch Mhor By Ashgate dob 11-5-01 Br Wright Ashgate Stanley Dam Zino’s Jessie Mckechnie
Class 14 Graduate Bitch (7,2abs)
No 1 Milner’s Juanne Gin’N’Soda dob 7-2-02 Br/Owner. Sire Ch Newtonglen Convenanter of Rozamie Dam Joanne Gin ’N’ Ice
No 2 Clelands Birkfell Sorrel dob 22-11-00 Br/Owner Sire Inverglen Brigadier Dam Birkfell Snow Blossom
No 3 West’ Tomlyndon Tristana dob 6-1-01 Br/Owner Sire Ch Lindenka BranniganTomlyndon Pride Of Freian
Class 15 Mid Limit (7,6 abs)
No1 + Best Bitch + BIS Sizmore Lamsmore Floraness dob 13-9-00 Br/Owner By Ch Ashgate Sinclair x Ashgate Iolair of Lamsmore
Class 16 Open Bitch (7,5abs)
No 1 Cox Roscafin Isla dob 16-9-01 Br./Owner Sire Ch Ashgate SinclairDam Ashgate Lunna at Roscafin
No 2 Milner’s Joane Gin’N’Ice dob 9-5-98 Br. Clowes Sire Juanne The Joustlr Dam Just An Ace
No 3 Cleland’s Birkfell Silver Dream dob 25-5-99 Br/Owner Sire Ch Kristajen Casterspell Dam Birkfell Silver Sixpence
   

BEST BITCH and BIS : Lamsmore Floraness
BEST DOG and RES BIS Ch Lindenka Brannigan
RES BEST Dog Abercroft Akira
RES BEST BITCH Kingsview Will O’The Wisp
BEST PUPPY :Kimgarwyn Little Mo